Igényeljen Napi Újság tagsági kártyát és tegyen szert velünk egy kis mellékes jövedelemre. Töltse ki a kártya igénylólapot ide kattintva.



Debrecenben Egyetemi tudásportál hoztak létre

A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára uniós forrásból jelentős fejlesztéseket hajtott és hajt végre. Ennek legújabb projektje egy olyan weboldal elkészítése, amely a múlt, a jelen és a jövő értékeit próbálja meg összegyűjteni, s könnyen elérhetővé tenni.
A „Nemzetközi konferenciaszervezés és elektronikus kiadványfejlesztés a Debreceni Egyetem új tudományos eredményeinek disszeminációja érdekében" elnevezésű projekt keretében reprezentatív portál készül az egyetem közelgő, 2012-es centenáriumára, amely a múlt értékeinek bemutatása mellett lehetőséget teremt az oktatási, kutatási egységekben született tudományos eredmények népszerűsítésére, valamint online közösségi teret kíván nyújtani a felnövekvő tudósgeneráció, a tudományos diákköri hallgatók és a doktori képzésben résztvevők számára.
– Az unió mind a digitális világban, mind pedig a kutatásokban nagy szerepet szán a könyvtáraknak, emiatt támogatja is őket – nyilatkozta Virágos Márta Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárának (DEENK) főigazgatója a 2011. december 16-án megtartotts sajtótájékoztatón. – Éppen ezért egy tudásmenedzselő központot kívánunk létrehozni, amely az egyetem tudásvagyonát új, a hagyományoktól eltérő módszerekkel mutatja be.
A portál egyrészt az oktatási intézmény volt rektorainak, jeles személyiségeinek állít emléket munkásságuk, a hozzájuk kapcsolódó fényképek, festmények, szobrok, egyéb emlékek összegyűjtésével, másrészt áttekintést ad az elmúlt 100 esztendőről fellelhető dokumentumok, műalkotások virtuális kiállításával.
Emellett a kutatóműhelyekben létrehozott eredmények terjesztése, népszerűsítése is fontos cél lesz, így nagy hangsúlyt kap az ismeretterjesztő jellegű tartalma megjelenítése: a Mindentudás Egyeteme előadásai, a Kutatók éjszakája, az egyetemi honlapok közérdeklődésre számot tartó információi is elérhetőek lesznek. Az ún. Publikációs Adatbázisban a tudástérkép, a legfrissebb cikkek, kiadványok is meg fognak jelenni, és számos elektronikus folyóiratban is böngészhetnek majd az érdeklődők.
A weblap a felnövekvő tudósgenerációk, vagyis a TDK-hallgatók, valamint a doktori képzésben résztvevők virtuális tere is lesz egyben, amely alkalmazkodik a fiatal kutatók felhasználói szokásaihoz, így elsődleges célja az online közösségi tér, kommunikációs terep megteremtése a rendelkezésre álló web 2.0-s eszközök, fórumok segítségével.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések